W pracy prezentowany jest dorobek, tendencje rozwojowe i metody komputeryzacji bankowości na świecie. Rozwój systemów bankowych został ukazany na tle przemian zachodzących zarówno w bankowości jak i informatyce, a w pewnym (niezbędnym dla zrozumienia specyfiki biznesu bankowego) zakresie również w metodach zarządzania.
Najważniejszą częścią pracy są zastosowania, wykorzystujące nowoczesne technologie, do których zalicza się przede wszystkim hurtownie danych oraz elektroniczne kanały dystrybucji produktów. Zastosowaniami takimi są systemy informowania kierownictwa oraz zarządzania relacjami z klientem CRM (Customer Relationship Management. Przedstawiono modelowe rozwiązania, wykaz systemów oraz ich dostawców, jak również uwarunkowania stosowania tych technologii (łącznie z kulturą biznesową i informacyjną oraz analizą potrzeb informacyjnych). Między innymi omówiono szczegółowo architekturę systemu hurtowni danych w banku uniwersalnym oraz zakres i zadania w takich obszarach problemowych jak przepływ pieniężny w skali banku, zarządzanie ryzykiem, orientacja na klienta i marketing oraz kontrolling i mierniki działalności. Dlatego też szczególnym odbiorcą książki jest personel kierowniczy banków, do którego adresowana jest ta część opracowania.
Ważne miejsce w pracy zajmuje architektura systemu bankowego, prezentowana zarówno od strony funkcjonalnej jak i technologicznej, oraz metody integrowania aplikacji w niejednorodnym środowisku informatycznym.
Praca niniejsza przeznaczona jest zarówno dla informatyków pracujących dla potrzeb bankowości jak i bankowców wykorzystujących systemy informatyczne.
W pracy dużo miejsca poświęcono zagadnieniom informatycznym jako takim (bez kontekstu bankowego), dlatego może być ona pożyteczną lekturą dla każdego, kto zajmuje się wdrożeniem nowoczesnych technologii informatycznych. W szczególnosci omawiane są w ten sposób tematy bezpieczeństwa i otwartości systemów, budowy systemów call/contact center i CRM, technologii hurtowni danych, outsourcingu, kultury biznesowej i informacyjnej.
Opracowanie reprezentuje głównie punkt widzenia specjalisty informatyka z odwołaniami do sfery bankowości niezbędnymi do zrozumienia zakresu aplikacji oraz przedstawianej argumentacji. Dla Czytelników mniej zaznajomionych z poruszaną tematyką pomocą mogą być załączone na końcu pracy słowniczki pojęć informatycznych i bankowych oraz zestawienie skrótów angielskich. Dla bardziej zainteresowanych szczegółami przeznaczone są liczne przypisy oraz zestawienie bibliograficzne.
Sporo miejsca poświęcono w pracy metodyce (w tym obiektowej) projektowania systemów bankowych, metodom integracji w niejednorodnym środowisku aplikacji, projektowaniu systemów call/contact center i CRM oraz hurtowni danych.
Opracowanie stanowi na rynku krajowym jedyne obszerne kompedium wiedzy zarówno praktycznej jak i teoretycznej w zakresie informatyki bankowej na świecie i w kraju. Autor dołożył wszelkich starań aby odzwierciedlić aktualny stan wiedzy i postępu technologicznego w zakresie informatyki zastosowań na świecie.
Reasumując, Autor ma nadzieję, iż Odbiorca znajdzie w tej książce omówione w co najmniej podstawowym zakresie trzy najbardziej istotne komponenty twórczego działania: wiedzę o aktualnym stanie dziedziny (state of the art), metodykę podejścia (koncepcyjnego, projektowego, wdrożeniowego) i modelowe rozwiązania.